Blog

Co to jest JPK? Wszystko o Jednolitym Pliku Kontrolnym, co musisz wiedzieć

Co to jest JPK? Wszystko o Jednolitym Pliku Kontrolnym, co musisz wiedzieć

W dzisiejszym wpisie chcę poruszyć temat Jednolitego Pliku Kontrolnego, który został wprowadzony wraz z ustawą z 10 września 2015 roku o zmianie ustawy dotyczącej Ordynacji podatkowej – art. 193a. Ma on za zadanie uszczelnić polski system podatkowy. Co zawiera JPK? Jakie obowiązki spoczywają na przedsiębiorcy? Zapraszam do zapoznania się z najważniejszymi informacjami na ten temat.

Jednolity Plik Kontrolny – podstawowe informacje

Na sam początek, wyjaśnię czym w zasadzie jest JPK. To prowadzenie ksiąg podatkowych oraz dowodów księgowych przy użyciu programów komputerowych, które przedsiębiorstwo musi udostępnić i przekazać organowi podatkowemu w całości lub części. Ministerstwo Finansów zaczęło wprowadzać Jednolity Plik Kontrolny sukcesywnie od 1 lipca 2016 roku, zaczynając od największych podmiotów. Dwa lata później zaczął obejmować również średnie, małe i mikro przedsiębiorstwa.

Innymi słowy plik JPK jest to zbiór danych, informacje o operacjach gospodarczych, który w sposób szybki i klarowny umożliwi urzędom skarbowym lub Ministerstwu Finansów wgląd w księgowość przedsiębiorstwa. Formatem, w którym powinien być zapisany plik JPK jest XML.

Program do faktur JPK powinien być tak stworzony, aby bez problemu podatnik mógł wytworzyć taki plik w celu przekazania go do powyższych organów.

Jednolity Plik Kontrolny – jak wygląda?

Co zawiera JPK? Struktura logiczna, która jest przedstawiana w formacie XML, obejmuje wszystkie operacje gospodarcze przedsiębiorstwa w danym miesiącu. Każdy podatnik VAT ma obowiązek przesyłać organom podatkowym, co miesiąc, ewidencji zakupu i sprzedaży VAT w postaci pliku, posiadający format JPK_VAT. Co ważne, w trakcie kontroli podatkowej, urząd skarbowy lub Ministerstwo Finansów może zażądać przekazania ksiąg podatkowych w formatach niżej wymienionych:

  • księgi rachunkowe – JPK_KR,
  • wyciąg bankowy – JPK_WB,
  • magazyn – JPK_MAG,
  • faktury VAT – JPK_FA,
  • faktury VAT rolnicy ryczałtowi – JPK_FA_RR,
  • podatkowa księga przychodów i rozchodów – JPK.PKPIR,
  • ewidencja przychodów – JPK_EWP.

Przekazanie plików JPK na żądanie musi nastąpić nie mniej niż w ciągu 3 dni. Wyjątkiem są duże ilości danych lub nieobecność osoby uprawnionej do udostępnienia ksiąg podatkowych. Wtedy podatnik może zwrócić się do organu podatkowego i poprosić o wydłużenie terminu wraz z uzasadnieniem.

Bezpłatne aplikacje JPK dostępne dla podatników

Dzięki wprowadzonym rozwiązaniom, wysyłanie pliku JPK będzie prostsze. Ministerstwo Finansów stworzyło do tego celu dwie aplikacje. Ci przedsiębiorcy, którzy nie korzystają z profesjonalnych programów księgowych, mogą skorzystać z propozycji przygotowanych przez Ministerstwo.

Pierwsza aplikacja nosi nazwę e-mikrofirma. Umożliwia ona obsługę JPK_VAT z deklaracją, który zastąpił dotychczasowe deklaracje VAT-7 lub VAT7K, które należało składać oddzielnie. Dzięki temu narzędziu wystawimy i zapiszemy faktury krajowe, stworzymy ewidencje VAT oraz wyślemy pliki JPK podane wyżej. Dostęp do aplikacji uzyskamy za pomocą profilu zaufanego, e-dowodu lub bankowości elektronicznej.

Drugą aplikacją jest Klient JPJ_WEB. Służy ona do wysyłania wszystkich Jednolitych Plików Kontrolnych do systemu MF również plików, które są udostępniane na żądanie organu podatkowego. To bezpłatne narzędzie, dzięki któremu uzyskamy informacje np. statusu wysłanego pliku. W aplikacji dostępna jest również możliwość podpisu pliku Profilem Zaufanym, kwotą przychodu lub pobranie pliku i umieszczenie na nim podpisu kwalifikowanego przez zewnętrzne narzędzie.