Blog

Jak założyć działalność gospodarczą krok po kroku?

Jak założyć działalność gospodarczą krok po kroku?

Założenie działalności gospodarczej wymaga przygotowania kilku dokumentów, które są wymagane dla osób, które chcą prowadzić własny biznes. Możliwości rejestracji i rozpoczęcia działalności jest kilka i nie jest to skomplikowane, jak może się wydawać. Jak otworzyć działalność gospodarczą? Ile trwa założenie firmy? oraz dlaczego warto wybrać biuro księgowe? Postaram się odpowiedzieć Państwu na nurtujące pytania w dzisiejszym wpisie. Zapraszam do lektury.

Rejestracja firmy przez internet – czy tak można?

Jest to jeden ze sposobów założenia własnej działalności. Zakładanie firmy online jest stosunkowo proste. Pierwszym krokiem jest wypełnienie wniosku w Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej (w skrócie CEIDG), jest to spis przedsiębiorców będących osobami fizycznymi. Aby móc skorzystać z takiej formy założenia działalności gospodarczej, potrzebujemy:

 • bezpłatnego Profilu Zaufanego lub podpisu kwalifikowanego (płatna opcja),
 • posiadać konto na stronie CEIDG,
 • własnego adresu e-mail.

Jakie dane powinien zawierać prawidłowo sporządzony wniosek CEIDG? Poniżej wymienię wszystkie rubryki, które należy wypełnić, aby wysłać wniosek online własnej działalności gospodarczej:

 • Dane wnioskodawcy (imię, nazwisko, PESEL itd.),
 • Adres zamieszkania wnioskodawcy oraz adres prowadzenia działalności,
 • Nazwę firmy,
 • Kody PKD – specjalne oznakowania różnych rodzajów działalności gospodarczej,
 • Liczbę pracowników, którą będziemy chcieli zatrudnić,
  Dane do ubezpieczenia społecznego i zdrowotnego,
 • Formę opodatkowania własnej działalności,
 • Adres przechowywania dokumentacji rachunkowej wnioskodawcy,
 • Dane identyfikacyjne rachunków bankowych

Samych punktów do wypełnienia we wniosku CEIDG – 1 jest 31. Biuro Rachunkowe Edyta Cyburt zajmuje się usługami kadrowo – księgowymi. Pomożemy w wypełnieniu wniosku i wysłanie go do CEIDG.

Jeśli z jakiś przyczyn nie posiadają Państwo ani Profilu Zaufanego, ani podpisu kwalifikowanego, wniosek może zostać podpisany w urzędzie miasta lub gminy w terminie 7 dni od jego wypełnienia. Wystarczy nam tylko numer wniosku. Dzięki temu urzędnik odnajdzie nasz wniosek w systemie i przekaże nam go to podpisu. 

Innym sposobem na założenie działalności gospodarczej jest rejestracja firmy przez bankowość elektroniczną. Wiąże się to z koniecznością założenia w tym samym banku konta firmowego.

Formularz CEIDG – 1 – co zrobić po jego wypełnieniu?

Jeśli wniosek CEIDG – 1 mamy wypełniony, konto firmowe w banku założone, kolejnym krokiem będzie wizyta w urzędzie skarbowym, jeśli chcemy zarejestrować firmę jako podatnika VAT . Należy przy tym wypełnić odpowiedni formularz – VAT – R . Złożenie formularza VAT – R można dokonać przez CEIDG lub dostarczyć urzędowi skarbowemu za pomocą poczty lub wizyty osobiście.

Zakładanie działalności wiąże się również ze złożeniem odpowiednich formularzy do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. W ciągu 7 dni od momentu wypełnienia wniosku CEIDG – 1, należy osoby ubezpieczone zgłosić do ZUS’u za pomocą druku ZUA. Zachęcam do zapoznania się z moich wpisem, który dotyczy ulgi na start dla przedsiębiorców – link.

Ostatnim krokiem po dokonaniu rejestracji działalności jest wybór prowadzenia księgowości firmy. Może ona odbywać się na kilka sposobów:

 • Prowadzenie księgowości samodzielnie – o ile na początku wydaje się to prostą sprawą, tak z czasem natłok dokumentów i faktur do wypełnienia może nas przytłoczyć,
 • Zatrudnienie księgowej – wiąże się to z dużymi kosztami, które ponosimy przy zatrudnieniu pracownika,
 • Biuro księgowe – bezpośredni kontakt z Biurem rachunkowym znacznie ułatwi komunikację. Biuro rachunkowe przygotuje rozliczenia dokumentów kosztowych do zaksięgowania i wyśle deklaracje do urzędu skarbowego.

Leave a reply