Blog

księgowość w małej firmie

Księgowość w jednoosobowej działalności – ile kosztuje?

Przedsiębiorca, który prowadzi jednoosobową działalność gospodarczą ma do wyboru dwie opcje. Samodzielnie zająć się księgowością firmy lub skorzystać z usługi zewnętrznego biura rachunkowego. Często, z powodu finansów, wybierana jest ta pierwsza. Księgowość małej firmy nie musi wcale pokrywać znacznej części budżetu. W tym wpisie chciałabym przekazać kilka istotnych kwestii, na co wpływa  koszt usług księgowych dla firm. Zapraszam do zapoznania się z artykułem.

Samodzielne prowadzenie księgowości

Podczas rejestracji w systemie CEIDG, przedsiębiorca ma do wyboru kilka możliwości. We wspomnianym wniosku należy wpisać podmiot, który będzie odpowiedzialny za księgowość w firmie. W sytuacji, gdy chcemy to robić samodzielnie, w odpowiedniej rubryce wpisujemy dane naszej firmy lub pozostawiamy je puste.

Przedsiębiorcy decydują się na takie rozwiązanie głównie ze względów finansowych. Szczególnie na początkowym etapie prowadzenia działalności gospodarczej, gdy tych klientów brak lub pojawiają się stopniowo, ponoszone koszty związane z usługami księgowymi mogą być kłopotliwe. Na przykładzie biura rachunkowego Wrocław, wyjaśnię Państwu, ile kosztuje prowadzenie księgowości dla małych firm, gdzie cena ustalana jest indywidualnie.

Prowadzenie samodzielne księgowości, wymaga od przedsiębiorcy kilku podstawowych obowiązków. Zalicza się do nich obliczanie i odprowadzanie comiesięcznych składek na poczet podatku dochodowego, składania deklaracji VAT do urzędu skarbowego, opłacanie składek ZUS i prowadzenie KPiR. Wymaga to samodyscypliny i terminowości, która wiąże się z obsługą księgową.

Księgowość jednoosobowej działalności gospodarczej

Biuro Rachunkowe Edyta Cyburt świadczy usługi związane z księgowością uproszczoną. Polega ona na prowadzeniu ewidencji środków trwałych i wyposażenia, sporządzanie rejestrów i deklaracji VAT, prowadzenie KPiR lub ewidencji przychodów, a także sporządzanie deklaracji ZUS, zeznań podatkowych i rozliczeń rocznych. Cena wynosi od 150 złotych netto miesięcznie. Jest ona uzależniona od ilości faktur, zakresu usług oraz rodzaju przedsiębiorstwa.

Współpraca z biurem rachunkowym, to dla przedsiębiorcy duże ułatwienie, dzięki któremu może skupić się na prowadzeniu własnego biznesu. Samodzielna księgowość wymaga poświęcenia sporej ilości czasu, wiedzy o aktualnych przepisach podatkowych i obsługi programu księgowego. Rozpoczęcie współpracy z księgową bądź biurem podatkowym, to znaczne ułatwienie i pomoc dla początkującego przedsiębiorcy, a wcale nie oznacza, że poniesiemy z tego tytułu znaczące koszty.

Ewentualne błędy w prowadzeniu samodzielnie księgowości, mogą doprowadzić do poniesienia dotkliwych konsekwencji finansowych. Dlatego do prowadzenia księgowości, początkujący przedsiębiorca, powinien zapoznać się z przepisami polskiego prawa, ponieważ ulegają one częstym zmianom.