Blog

obowiązek konta firmowego

Obowiązek konta firmowego w 2021 roku

Wiele transakcji firmowych odbywa się elektronicznie. Ciężko wyobrazić sobie prowadzenie działalności gospodarczej bez posiadanego konta firmowego w którymś z banków. W polskim prawie widnieją przepisy, które zobowiązują przedsiębiorcę do posiadania konta firmowego. Dotyczy to rozliczeń z urzędem skarbowym oraz ZUS’em, ale również z przedsiębiorcami. Na jakich zasadach? Czy obowiązek konta firmowego dotyczy wszystkich właścicieli firm? Na wszystkie pytania odpowiem poniżej.

Obowiązek konta firmowego w 2021 roku a polskie prawo

Otwarcie konta firmowego w banku nie jest obowiązkowe. Według polskich przepisów, przedsiębiorca zobowiązany jest do wykonywania przelewów w przypadku, gdy:

  • Transakcja dokonywana jest pomiędzy dwoma przedsiębiorcami,
  • Jej wartość przekracza 8000 złotych.

Należy jednak zaznaczyć, że przedsiębiorcę zobowiązuje się do przeprowadzania przelewów do instytucji państwowych za pośrednictwem konta bankowego. Mam tu na myśli urząd skarbowy i Zakład Ubezpieczeń społecznych. Jednak nie widnieje w nich przepis, że musi to być konto firmowe. W ten sposób transakcji możemy dokonać za pomocą konta osobistego.

 Dodatkowo, od 1 listopada 2019 roku, przedsiębiorcy, którzy prowadzą działalność gospodarczą, wymienioną w załączniku nr 15 ustawy dotyczącej VAT, są zobowiązani do przeprowadzania transakcji za pomocą przelewu z utworzonego konta firmowego.

Biała lista podatników VAT jest narzędziem do sprawdzania kontrahentów. Została ona utworzona 1 września 2019 roku. Ma być pomocna przy weryfikacji, czy dana firma jest czynnym podatnikiem VAT, na jakiej podstawie odmówiono jej rejestracji, wykreślono ją z rejestru bądź przywrócono do niego. Biała lista umożliwi również potwierdzenie numeru rachunku na jaki powinniśmy wykonać przelew. Widnieją na niej tylko rachunki kont firmowych.

Więcej informacji na temat białej listy dostępnych jest na stronie Ministerstwa Finansów – https://www.podatki.gov.pl/wykaz-podatnikow-vat-wyszukiwarka.

Konto firmowe w banku – więcej zalet niż wad

Posiadanie konta firmowego wiąże się z szeregiem korzyści dla przedsiębiorcy. Jako przedsiębiorca możemy liczyć na korzystniejsze warunki otrzymania kredytu firmowego, a opłaty z prowadzeniem rachunku zaliczymy do kosztów prowadzenia działalności gospodarczej. Ważną zaletą w przypadku posiadania konta firmowego jest oddzielenie finansów osobistych i firmowych na wypadek kontroli urzędu skarbowego.

Konto firmowe umożliwia przedsiębiorcy swobodę kontroli finansów firmy i w znacznym stopniu ułatwia jej prowadzenie. Jednak należy pamiętać, że w wielu przypadkach ustawodawca daje możliwość dokonywania transakcji z konta osobistego.

Jeśli szukasz porady i masz wątpliwości, biuro rachunkowe dla małych firm Edyty Cyburt odpowie na wszelkie pytania. Otrzymasz pomoc i wsparcie w zakresie księgowości, aby móc w spokoju skupić się na prowadzeniu działalności gospodarczej.