Blog

polski-lad

Polski ład – czym jest i jakie zmiany czekają nas w podatkach?

Reforma podatkowa, która wejdzie w życie z dniem 1 stycznia 2022 r., wprowadza prawdziwą rewolucję. Prezydent Andrzej Duda podpisał 15 listopada 2021 roku ustawę, która jest elementem Polskiego Ładu. Została ona opublikowana w Dzienniku Ustaw 23 listopada, jako zmiana ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych oraz niektórych innych ustaw. Zaproponowane rozwiązania znacząco wpłyną na działanie przedsiębiorstw w Polsce. Zapraszam Państwa do wpisu, w którym opowiem o najważniejszych celach Polskiego Ładu.

Co wiemy o Polskim Ładzie?

Polski Ład zakłada zmiany w podatkach, m.in. dla osób fizycznych i przedsiębiorców, którzy rozliczają się na zasadach ogólnych. Jak wylicza rząd, na tej rewolucji podatkowej skorzysta niemal 18 mln Polaków. Będą to najmniej zarabiający, rodziny z dziećmi i emeryci – ulga dla klasy średniej.

Do najważniejszych zmian zaliczyć możemy podwyższenie kwoty wolnej od podatku dochodowego os osób fizycznych. Aktualnie wynosi ona 3091zł. Wprowadzenie Polskiego Ładu podniesie tę kwotę do 30 000 złotych.

Zmieni się również wysokość progu podatkowego. Od 1 stycznia będzie to próg 120 tys. zł. Dochody osiągane przez pracowników powyżej tej kwoty, objęte będą stawką 32 proc. Według prognoz rządu w portfelach Polaków zostanie około 17 mld złotych. Jest to kolejne podniesienie kwoty wolnej od podatku. W 2016 roku wynosiła ona ok. 3,1 tys. zł.

Na Polskim Ładzie skorzystają wspólnie rozliczające się małżeństwa w postaci 60 tys. zł. kwoty wolnej od podatku, emeryci i renciści, których emerytury nie są wysokie. W ten sposób podatek od emerytury obejmie tych, którzy otrzymują ją bardzo wysoką. Kolejnym elementem wprowadzenia Polskiego Ładu jest zerowy PIT dla pracujących seniorów. Ten instrument ma zachęcić osoby po osiągnieciu wieku emerytalnego do kontynuacji pracy na emeryturze.

Zmiany podatkowe dla przedsiębiorców

Ministerstwo Finansów twierdzi, że większość przedsiębiorców zyska na reformie podatkowej. Jednak rzeczywistość wygląda inaczej. Tymi korzystnymi zmianami mają być nowoczesne mechanizmy wsparcia dla rozwoju biznesu, m.in. mniejszy podatek. Natomiast  składka zdrowotna nie będzie odliczana od podatku dla przedsiębiorców, których dochody wynoszą od 68 412 zł do 133 692 zł, podatkowe preferencje dla firm w postaci estońskiego CIT’u, ulgi na IPO, Venture Capital oraz ulgi konsolidacyjnej dla firm, które chcą przejąć inne podmioty w celu ich odratowania. Polski Ład to także ulgi na wsparcie innowacyjnych pracowników, ulgi na prototyp i robotyzację oraz kompleksowe ułatwienia finansowe dotyczące transformacji polskiej gospodarki.

Nowe przepisy, nowe rozwiązania. Jak się zabezpieczyć?

Wejście w życie Polskiego Ładu zdecydowanie można nazwać dużymi zmianami w podatkach. Każdy przedsiębiorca powinien indywidualnie przeanalizować swoją sytuację w odniesieniu do tego, którą formę opodatkowania powinien wybrać. Biuro rachunkowe Edyta Cyburt zajmuje się kompleksową obsługą mikro, małych i średnich przedsiębiorstw i wspólnie z Państwem znajdzie rozwiązania mające na celu dostosować się do nowej rzeczywistości zgodnie z regulacjami Polskiego Ładu.