Blog

różnica między urlopem a zasiłkiem macierzyńskim

Różnica między urlopem, a zasiłkiem macierzyńskim

W dzisiejszym wpisie chciałabym poruszyć temat urlopu macierzyńskiego i przysługującego zasiłku. Odpowiem Państwu na nurtujące pytania z tego zakresu. Jaka jest różnica pomiędzy urlopem, a zasiłkiem macierzyńskim? Kto płaci za urlop macierzyński? Wyjaśnię, czy istnieje okres ochronny po powrocie z urlopu macierzyńskiego. Zapraszam do lektury.

Dla kogo urlop macierzyński?

W poprzednim wpisie na moim blogu wyjaśniłam termin urlopu macierzyńskiego i jego wymiaru. Teraz zajmę się tematem, który może dla wszystkich nie być oczywisty. Nie wszystkim zatrudnionym mamom przysługuje urlop macierzyński.

Przede wszystkim z urlopu macierzyńskiego mogą skorzystać mamy, które zatrudnione są na podstawie umowy o pracę. Takiego przywileju nie mają osoby na umowie zlecenie, czy prowadzące działalność gospodarczą, ale mają możliwość pobierania zasiłku macierzyńskiego.

Urlop macierzyński a wysokość zasiłku macierzyńskiego

W tym miejscu należy rozróżnić dwie kwestie. Mianowicie, mamy, które zatrudnione są na etacie oraz te, które go nie posiadają – bezrobotne, studentki, prowadzące działalność gospodarczą (zasiłek uzależniony jest od tego, jakie składki opłaca przedsiębiorca) czy pracujące na podstawie umowy o dzieło oraz zlecenie. Te dwie grupy mam otrzymują inną wysokość świadczenia pieniężnego przyznawanego po urodzeniu dziecka.

Pierwsza grupa, czyli mamy zatrudnione na umowę o pracę, mają prawo do urlopu macierzyńskiego. Dzięki temu pobierają 100% podstawy wymiaru zasiłku macierzyńskiego, wyliczanej średniej z ostatnich 12 miesięcy. Mówiąc krótko, świeżo upieczona mama otrzymuje wtedy 100% swojej pensji.

Inaczej sytuacja wygląda w przypadku drugiej grupy.  Wtedy zasiłek macierzyński wypłacany jest w wysokości 1000 złotych. Obowiązkowo dla każdej mamy.

A kto płaci za zasiłek macierzyński?

Czy pracodawca płaci za urlop macierzyński? Ma tutaj znaczenie wielkość zatrudnienia firmy, w której pracuje kobieta przebywająca na urlopie macierzyńskim. W firmach, gdzie liczba zatrudnionych jest mniejsza niż 21 osób, świadczenie pieniężne wypłacane jest przez ZUS. Natomiast tam, gdzie zatrudnienie jest powyżej tego pułapu, zasiłek macierzyński wypłacany jest przez pracodawcę, który następnie rozlicza się z Zakładem Ubezpieczeń Społecznych.

Terminy decydujące o wysokości świadczenia

Nie tylko forma zatrudnienia ma wpływ na wysokość świadczenia z tytułu zasiłku macierzyńskiego.  Znaczenie ma również termin złożenia wniosku o urlop rodzicielski. W jakim terminie najlepiej złożyć wniosek i jaka będzie wysokość zasiłku macierzyńskiego?

  • 100 % zasiłku macierzyńskiego otrzymujemy tylko podczas urlopu macierzyńskiego (20 tygodni) w przypadku, gdy nie będziemy składać wniosku o urlop rodzicielski,
  • 80 % podstawy wynagrodzenia otrzymamy, gdy wniosek o urlop rodzicielski zostanie złożony maksymalnie w terminie 21 dni od momentu urodzenia dziecka. Taką wysokość świadczenia otrzymamy na urlopie macierzyńskim i rodzicielskim.

Co w sytuacji, gdy nie złożymy wniosku o urlop rodzicielski w przeciągu 21 dni od narodzin dziecka? Wtedy wysokość zasiłku mamy przebywającej na urlopie macierzyńskim wyniesie nadal 100 %. Natomiast zmianie ulegnie wysokość świadczenia na urlopie rodzicielskim, które wyniesie 60 % podstawy wymiaru.

Przy okazji zachęcam do zapoznania się z moim innym wpisem – świadczenia dla rodziców, w którym omawiam politykę socjalną państwa w postaci trzech najważniejszych programów – 300, 500 i 1000 plus.


Leave a reply