Blog

zmiana biura rachunkowego

Zmiana biura rachunkowego. Wszystko, co musisz wiedzieć

Zakończenie dotychczasowej współpracy z biurem rachunkowym dokonywane jest przez przedsiębiorców z różnych powodów. Najczęściej jest to niezadowolenie z pracy księgowej lub całego podmiotu jakim jest biuro rachunkowe. W przypadku, gdy przedsiębiorca zauważa nieprawidłowości w rozliczeniach lub brak wsparcia merytorycznego, najlepszym rozwiązaniem będzie zmiana biura rachunkowego. Zmienić biuro rachunkowe przedsiębiorca może w trakcie roku obrotowego. Najczęściej nowe biuro rachunkowe rozpoczyna współpracę z klientem na początku roku. Zapraszam Państwa do wpisu, w którym wyjaśnię, jak dokonać zmiany biura rachunkowego.

Dlaczego zmieniamy biuro rachunkowe?

Przyczyn poszukiwania nowego biura rachunkowego jest co najmniej kilka. Na rynku podmiotów, które świadczą usługi księgowe mamy wiele. Zakładając swoją działalność gospodarczą, początkujący przedsiębiorca nawiązuje współpracę z biurem rachunkowym bez zastanowienia. Jest to związane z brakiem rozeznania w branży księgowości. Przy wyborze profesjonalnego biura księgowego, powinniśmy wziąć pod uwagę kilka istotnych aspektów:

  • Doświadczenie księgowej. Ma tutaj bardzo duże znaczenie. Może być ono poparte licznymi certyfikatami , m.in. z Ministerstwa Finansów i przede wszystkich ukończonych kursów podatkowych. Potwierdzają one kompetencje i znajomość dziedziny księgowości,
  • Ubezpieczenie OC. Jest ono obowiązkowe przy prowadzeniu ksiąg rachunkowych. Jednak przy rozliczaniu KPiR i ryczałtu ubezpieczenie nie jest obowiązkowe. Ważne jest, aby biuro posiadało dobrowolne ubezpieczenie rozliczeń podatkowych i ZUS.
  • Referencje. Wybór biura rachunkowego z polecenia to większa szansa na dobrą i długoletnią współpracę.

Do najczęstszych przyczyn poszukiwania nowego biura rachunkowego zaliczamy przede wszystkim błędy w rozliczeniach, brak reprezentacji przed urzędami, dostarczanie i odbieranie dokumentów księgowych osobiście oraz brak bezpośredniego kontaktu z księgowym, który powinien na bieżąco informować klienta o sprawach finansowych firmy. Nie bez znaczenia jest również cena za świadczone usługi. W poszukiwaniu oszczędności klienci zastanawiają się nad zmianą biura rachunkowego, mając nadzieję, że nowy podmiot będzie świadczył usługi lepiej i taniej.

Jak zmienić biuro rachunkowe?

Nowe biuro księgowe przejmuje odpowiedzialność za prowadzenie ksiąg rachunkowych i KPiR od momentu rozpoczęcia współpracy. Jednak od poprzedniego biura rachunkowego będzie wymagać danych, które zostaną wprowadzone do systemu księgowego i będą kontynuowane zapisy w księgach rachunkowych.

Jak zatem zmienić biuro rachunkowe krok po kroku? Dla przedsiębiorców, którzy rozliczają się na KPiR oraz nie zatrudniają pracowników, proces ten przebiega dość łatwo i szybko. W pierwszej kolejności należy wypowiedzieć umowę obecnemu biurowi rachunkowemu. Okres wypowiedzenia zależy od wcześniej skonstruowanej umowy. Jest to czas na poszukiwanie nowego podmiotu, który świadczy usługi księgowe.

Po wybraniu nowego biura rachunkowego i podpisaniu umowy na współpracę, kolejnym krokiem jest zaktualizowanie wpisu do CEIDG. W rubryce dotyczącej podmiotu odpowiedzialnego za prowadzenie księgowości, należy wpisać dane nowego biura księgowego oraz datę kiedy powstała zmiana i z jakim terminem wchodzi w życie umowa.

Zaktualizowany wniosek CEIDG – 1 składa się w urzędzie miasta, gminy lub elektronicznie. Poprzednie biuro rachunkowe jest zobowiązane do przekazania wszelkich dokumentów zawierających, m.in. wydruki z KPiR, deklaracje rozliczeniowe, rejestry VAT i wszystkie inne dokumenty przekazane do biura.

Jako księgowa Wrocław zapraszam do nawiązania współpracy z biurem rachunkowym. Do klienta podchodzimy indywidualnie, dopasowując ofertę do profilu działalności firmy.